1 mai 2021 20:03

Calificările și calea carierei unui manager de proiect

Pentru ca orice afacere să aibă succes, managementul de proiect este esențial; este nucleul aproape tuturor operațiunilor zilnice. Un manager de proiect este responsabil pentru gruparea lucrătorilor calificați în echipe, construirea și instituirea planurilor de echipă și facilitarea executării tuturor proiectelor. Acest lucru se face pentru a atinge obiectivele companiei. Sarcinile și rolurile specifice pentru fiecare manager de proiect depind, în mare măsură, de compania pentru care lucrează managerul și de industria în care își desfășoară activitatea.

Adesea, un manager de proiect își începe cariera în management la o firmă de consultanță. Această firmă oferă instruire în metodologia de management. În multe cazuri, această persoană începe ca parte a echipei care lucrează sub un manager de proiect și se îndreaptă spre o poziție de conducere.

Chei de luat masa

  • Managerii de proiect planifică, dezvoltă, monitorizează, controlează și execută proiecte, făcând orice, de la reunirea grupurilor de muncitori calificați până la proiectarea structurii și programului proiectului.
  • Managerii de proiect au adesea o diplomă de licență în management și unii au o diplomă de master; stagiile, formarea la locul de muncă sau experiența în alte domenii ale managementului afacerii sunt de asemenea utile.
  • Managerii de proiect consacrați, cu 10 sau mai mulți ani de experiență, pot trece pe scara corporativă în funcții de conducere superioară sau pot deveni în cele din urmă directorul operațional (COO) al unei companii.

Responsabilități principale

Pentru orice manager de proiect, organizația este calitatea esențială pe care o deține. Atunci când o afacere atribuie un manager de proiect unui proiect, sunt implicați mai mulți factori și elemente și trebuie să se așeze perfect pentru ca managerul de proiect să execute proiectul și să obțină rezultatul dorit al companiei.

În unele cazuri, mai multe departamente din cadrul unei companii trebuie să lucreze împreună pentru a finaliza un proiect. În aceste condiții, managerul de proiect trebuie să direcționeze și să supravegheze planurile fiecărui departament, să se asigure că toate departamentele funcționează eficient și își păstrează sarcinile și să combine toate aspectele pentru a finaliza un proiect la timp și în limita bugetului său. A rămâne în limita bugetului stabilit al companiei și a respecta termenul limită pentru fiecare proiect sunt cele două responsabilități principale ale fiecărui manager de proiect.

Pentru a reuși, managerii de proiect trebuie să aibă abilități excelente de comunicare și motivație, să se bucure de lucrul cu ceilalți, menținând în același timp un rol de lider, să acorde o atenție deosebită detaliilor și să fie organizați.

Calificări și cerințe

Obținerea unei diplome universitare în management este, în general, locul de început pentru o persoană interesată să urmeze o carieră de manager de proiect. Acest grad oferă individului un background în domenii critice, inclusiv abilități generale de management și resurse umane, care se referă direct la locul de muncă. Cursurile pe care le ia un individ pentru a obține acest grad consolidează, de asemenea, abilitățile de comunicare și interacțiune. Ambele sunt active esențiale necesare pentru a avea succes ca manager de proiect.

Unele dintre cerințele pentru această funcție variază și depind de compania la care se aplică individul și de industria în care își desfășoară activitatea. Anumite companii sunt mai apte să solicite unei persoane să dețină o diplomă de master în management de proiect pentru a fi luată în considerare pentru acest post.

Obținerea învățământului superior specializat în acest domeniu special adaugă cunoștințe și valoare oricărei persoane care solicită o funcție de manager de proiect. Majoritatea companiilor văd potențialul mai mare pe care îl poate oferi un candidat bine educat. A avea un grad mai ridicat crește, de asemenea, nivelul de remunerare în acest domeniu.

Stagii pentru manageri de proiect

Persoanele interesate de această funcție găsesc, de obicei, un tip de stagiu pentru a obține experiență la locul de muncă. Majoritatea stagiilor implică lucrul ca parte a echipei care este gestionată, dar permite accesul individual individual la managerul de proiect în care lucrează; acest lucru oferă persoanei posibilitatea de a observa modul în care operează managerul de proiect.

Anumite abilități și abilități care sunt necesare pentru această poziție pot fi învățate numai lucrând efectiv într-un mediu de management.

74.172 dolari

Salariul mediu al unui manager de proiect în Statele Unite, începând cu 2019, potrivit Salary.com; cu toate acestea, cifra poate varia considerabil, în funcție de domeniu și dacă persoana se află într-o poziție de nivel junior sau senior.

Carieră

Există adesea manageri de proiect stabili care doresc să urce pe scară sau să se mute într-o altă poziție. Există o serie de locuri de muncă diferite pe care managerii de proiect le pot urmări. Aceste locuri de muncă includ directorul operațional (COO) și un rol de conducere superioară care se încadrează în diferite titluri diferite, în funcție de companie și industrie.

Pentru un manager de proiect consacrat – în special unul cu cel puțin 10 ani de experiență – trecerea în poziția de COO este o tranziție destul de lină. Munca pe care a făcut-o managerul de proiect, interacționând și colaborând cu toate nivelurile și toate departamentele din cadrul companiei, împreună cu abilitățile și activele dobândite de-a lungul anilor la locul de muncă, îl pregătesc cu ușurință pe managerul de proiect pentru a absolvi această funcție.

Dacă managerul nu are deja unul, ar putea fi o idee bună să obțineți un Master of Business Administration sau MBA. Trecerea la rolul COO duce inevitabil la o creștere a responsabilității și, de asemenea, la o creștere substanțială a salariilor.

Roluri senior manager de proiect

Un rol de livrare senior poate suna ca o retrogradare a poziției, dar jobul se numește în diferite companii și industrii. De exemplu, într-un mediu furnizor, furnizorii de software folosesc de obicei titluri precum director de dezvoltare de afaceri, consultant senior manager și manager de proiect senior.

În esență, managerul de proiect trece la o poziție de conducere superioară. Depinde, desigur, de cât timp a lucrat managerul pentru companie și de cât de eficienți și de succes au avut. Din nou, trecerea în această poziție crește cu siguranță îndatoririle și nivelul de responsabilitate, dar include și o creștere semnificativă a salariului.

Linia de fund

Managerii de proiect supraveghează grupuri de muncitori calificați și echipe pentru a facilita finalizarea proiectelor. Rolurile și sarcinile managerilor de proiect variază în funcție de companie și industrie. Carierele în managementul proiectelor pot fi profitabile, iar un manager de proiect de succes se poate ridica în timp la o poziție de conducere superioară.