1 mai 2021 13:43

Auditor financiar: detaliile postului și salariul mediu

Titlul de auditor financiar este adesea utilizat în mod interschimbabil cu poziția de contabil, dar cele două cariere au principiile contabile general acceptate (GAAP). Auditorii financiari și contabilii îndeplinesc sarcini similare în ceea ce privește revizuirea datelor financiare, dar auditorii se concentrează mai mult pe descoperirea fraudei sau erorilor în documentele financiare corporative.

Descrierea postului

Un auditor financiar analizează situațiile financiare, documentele, datele și înregistrările contabile ale unei companii. Auditorii financiari adună informații din sistemele de raportare financiară ale unei companii, soldurile conturilor, situațiile fluxurilor de numerar, situațiile de profit, bilanțuri, declarații fiscale și sisteme de control intern. Informațiile sunt apoi revizuite și utilizate pentru a prezenta toate datele financiare referitoare la o anumită organizație într-o manieră corectă și corectă, asigurându-se că nu există fraude sau erori grave în companie.

Auditorii financiari vorbesc cu mai multe departamente, inclusiv echipe de conducere la nivel scăzut și înalt, personal de contabilitate și finanțe și directori ai companiei în căutarea datelor analitice. Aceste discuții se concentrează pe înțelegerea scopului companiei, a operațiunilor sale, a sistemelor sale de raportare financiară și a erorilor cunoscute sau percepute în sistemele organizaționale. Auditorii financiari efectuează interviuri cu personalul cheie pentru a înțelege ce sarcini de contabilitate și finanțare au loc și care sarcini, politici sau proceduri pot fi necesare pentru a fi stabilite sau implementate mai eficient.

În fiecare zi, auditorii financiari utilizează abilități analitice pentru a evalua rapoartele contabile și financiare testând documentația tranzacțiilor furnizate de companie. Analiza include, de asemenea, observarea inventarului și a proceselor utilizate pentru gestionarea numărului de inventariere. În plus, auditorii financiari examinează creanțele, facturile, plățile furnizorilor și procedurile de facturare pentru a asigura conformitatea cu liniile directoare contabile.

Informațiile colectate din analiza unui auditor financiar sunt utilizate pentru a elabora recomandări și elemente de acțiune specifice pentru organizația unde a fost efectuat un audit. Auditorii financiari sugerează adesea modificări ale controalelor interne și ale procedurilor de raportare financiară pentru a spori eficiența companiei, rentabilitatea și performanța generală. În unele cazuri, aceștia trebuie să ateste informațiile prezentate prin audit. Această atestare reprezintă un timbru de aprobare pentru procedurile contabile și sistemele de raportare financiară ale companiei. Cu toate acestea, auditorii financiari nu își asumă responsabilitatea pentru practicile contabile ale companiei sau erorile descoperite.

Spre deosebire de contabilii corporativi sau de contabilitate, auditorii financiari nu reconciliază conturile și nici nu fac înregistrări contabile pentru o organizație. În schimb, acestea furnizează informațiile necesare pentru corectarea erorilor și a fraudei contabile personalului contabil sau altui personal financiar. De asemenea, acestea nu implementează modificări ale politicilor sau procedurilor contabile sau financiare în cadrul unei companii.

Educatie si antrenament

O poziție de auditor financiar necesită adesea cel puțin o diplomă de licență în contabilitate sau finanțe, deși unele companii doresc un master în administrarea afacerilor (MBA), cu accent pe finanțe sau contabilitate. Experiența practică în contabilitatea domeniilor financiare este, de asemenea, o cerință pentru majoritatea companiilor care angajează auditori financiari. Experiența în domeniu poate fi obținută din stagii în școală, voluntariat în industrie sau posturi de contabilitate sau finanțe la nivel de bază, cu accent pe analiza cercetării.

În plus față de cerințele de educație și experiență, un auditor financiar trebuie să dețină adesea o desemnare Contabil Public Certificat (CPA). Obținerea unei desemnări CPA implică un studiu amplu al practicilor contabile și al standardelor de raportare, pe lângă promovarea unui examen riguros în patru părți. După finalizarea cu succes a examenului, indivizii trebuie să îndeplinească cerințele de educație continuă, astfel cum sunt stabilite de statul lor de reședință sau de autorizare.

Desemnarea CPA nu este singura acreditare pe care auditorii financiari o pot câștiga pentru a-și îmbunătăți traiectoria în carieră. Auditorii financiari cu experiență practică în muncă se pot califica pentru a susține examenele de auditor intern certificat (CIA), profesionist de audit guvernamental certificat (CGAP) sau auditor de servicii financiare certificate (CFSA). Fiecare dintre aceste denumiri are propriile cerințe de educație, experiență și educație continuă.

Aptitudini

Un auditor financiar trebuie să posede anumite abilități. De exemplu, trebuie să identifice problemele legate de documentația financiară cu acuratețe și rapiditate și ar trebui să se simtă confortabil prezentând recomandări directorilor companiei și personalului contabil pe baza constatărilor lor. În plus, un auditor financiar trebuie să analizeze informații dintr-o gamă largă de situații financiare.

Un alt atribut util este abilitățile de comunicare avansate și eficiente, întrucât un auditor financiar trebuie să adune multe informații de la angajații și directorii companiei. Un auditor financiar trebuie să acorde o atenție deosebită detaliilor atunci când auditează informațiile și ar trebui să aibă o înaltă competență în matematică. În cele din urmă, un auditor financiar are cel mai mare succes atunci când are și abilități organizatorice avansate și alte abilități ușoare, cum ar fi simpaticul și simpaticul.

Salariu

Potrivit Biroului de Statistică al Muncii (BLS), salariul mediu mediu anual pentru auditorii financiari în 2016 a fost de 68.150 USD; cu toate acestea, această cifră include și informații despre salariul mediu pentru contabili. Potrivit Glassdoor, salariul mediu anual pentru un auditor a fost aproximativ același la 68.277 dolari, cu un nivel scăzut de 44.000 dolari și un nivel ridicat de 81.000 dolari, dar cei cu funcții de auditor financiar la nivel înalt cu responsabilități de conducere sau cei care observă audit, contabilitate sau departamentele financiare dintr-o companie ar putea câștiga salarii în cele șase cifre.

Mediul în care lucrează un auditor financiar are un impact direct asupra salariului lor anual. Companiile de tip boutique mai mici care angajează auditori financiari nu plătesc la fel de mult ca organizațiile corporative mai mari. Auditorii financiari care lucrează independent pe bază de consultanță sau în calitate de proprietari unici pot câștiga mai mult decât auditorii angajați la o companie, deoarece aceștia adesea nu se califică pentru beneficii secundare.