1 mai 2021 7:59

Contabil: Descrierea postului și salariul mediu

O carieră de contabil este o alegere bună pentru cineva cu o mentalitate analitică căreia îi place să lucreze cu date financiare. Contabilii lucrează deseori în sprijinul directorului financiar ( CFO ) sau al departamentului financiar al companiei. De asemenea, lucrează direct cu persoane fizice pentru a revizui înregistrările financiare pentru depunerea impozitelor. Contabilii instruiți au oportunități de a lucra la companii private mici, mijlocii și mari.

Există, de asemenea, cerere pentru contabili în sectorul public și la organizații non-profit. În cele din urmă, contabilii pot lucra independent la propriile firme sau ca consultanți.

Chei de luat masa

  • Contabilii se asigură că toate înregistrările și situațiile financiare sunt conforme cu legile, reglementările și principiile contabile general acceptate (GAAP).
  • Contabilii trebuie, de asemenea, să rezolve orice discrepanțe sau nereguli pe care le găsesc în înregistrări, declarații sau tranzacții documentate.
  • Contabilii trebuie adesea să împărtășească ideile și rapoartele lor cu persoane din afara finanțelor; comunicarea puternică și abilitățile interpersonale pot ajuta un contabil să își construiască o carieră de succes.

Descrierea postului

Contabilii își folosesc educația și experiența pentru a crea sau examina acuratețea situațiilor financiare. Contabilii se asigură că toate înregistrările și situațiile financiare sunt conforme cu legile, reglementările și principiile contabile general acceptate ( GAAP ). Aceste înregistrări și situații pot include bilanțul, situația de profit și pierdere, situația fluxului de numerar și declarațiile fiscale.

Contabilii documentează, de asemenea, tranzacțiile financiare comerciale în timp. Aceștia compilează informațiile necesare pentru pregătirea înregistrărilor pentru conturile companiei, cum ar fi registrul general. Aceste informații sunt utilizate pentru a face declarații de închidere săptămânale, lunare, trimestriale sau anuale și rapoarte de control contabil stabilite printr-un sistem de contabilitate sau un program software.

Contabililor li se atribuie adesea alte sarcini legate de finanțe, pe lângă analiza înregistrărilor și declarațiilor financiare. Alte sarcini de serviciu includ monitorizarea eficienței procedurilor de control contabil sau a programelor software. Contabilii contribuie la asigurarea faptului că procedurile și programele sunt la curent cu reglementările federale și de stat.

Contabilii au, de asemenea, sarcina de a face recomandări către diferite departamente sau personal C-suite cu privire la resursele și procedurile companiei. Aceste recomandări sunt menite să ofere soluții la problemele sau problemele financiare potențial costisitoare ale afacerii.

În unele cazuri, contabilii sunt responsabili pentru pregătirea și revizuirea facturilor pentru clienți și furnizori, pentru a ajuta la plata în timp util. Reconcilierea salarizării, verificarea contractelor și comenzilor și colectarea creanțelor pot face parte din obligațiile unui contabil. La niveluri superioare, contabilii sunt implicați în construirea bugetelor companiei și dezvoltarea modelelor financiare.

Pe lângă aceste taxe, contabilii pregătesc și depun impozite pentru companii și persoane fizice. Acestea analizează toate activele, veniturile, cheltuielile anticipate și datoriile companiei pentru a atinge o obligație fiscală totală pentru anul respectiv. Cu pregătirea și depunerea impozitelor atât pentru companie, cât și individuală, se așteaptă ca contabilii să furnizeze o analiză detaliată. După finalizarea analizei, aceștia fac recomandări cu privire la modul de reducere a datoriilor fiscale totale în viitor.

Educatie si antrenament

În timp ce domeniul contabilității este vast, majoritatea angajatorilor necesită o diplomă de licență în contabilitate sau un accent pe cursuri de contabilitate. Unele oportunități de angajare contabile la nivel de intrare necesită doar o diplomă asociată. Contabilii cu funcții de conducere au adesea diplome postuniversitare.

În plus față de diplomele universitare, contabilii urmăresc CPA ). Păstrarea statutului CPA necesită, de asemenea, respectarea liniilor directoare privind creditele pentru educație continuă, care variază între state.

Examenul de CPA are patru secțiuni distincte. Acestea sunt Audit și Atestare (AUD), Contabilitate și Raportare Financiară (FAR), Regulament (REG) și Mediu și Concepte de Afaceri (BEC). Unele dintre materialele acoperite includ dreptul afacerilor, responsabilități profesionale, audit, raportare fiscală și contabilitate managerială. Unele dintre celelalte subiecte acoperite sunt contabilitatea pentru organizații guvernamentale, organizații non-profit, contabilitatea financiară și raportarea pentru întreprinderi. Deși examenul este același în fiecare jurisdicție, certificarea în diferite state poate necesita cerințe educaționale suplimentare sau experiență profesională.

Contabilii care doresc să-și avanseze cariera pot urmări și alte certificări voluntare. Aceste certificări includ contabil de management certificat ( CMA ), auditor intern certificat ( CIA ) și contabil certificat (CB). Fiecare desemnare are diverse cerințe, inclusiv educație anterioară și experiență în carieră. În plus, aceste certificări au cerințe de educație continuă care trebuie îndeplinite la fiecare câțiva ani.

Aptitudini

O carieră de succes ca contabil nu se bazează în totalitate pe educație și certificări profesionale. Pozițiile contabile sunt cele mai potrivite pentru persoanele care procesează informații într-o manieră profund analitică. Mai mult decât atât, atenția la detalii este necesară pentru a revizui situațiile financiare și înregistrările. De asemenea, vă ajută să știți cum să utilizați software de contabilitate, cum ar fi QuickBooks, și programe de calcul tabelar, cum ar fi Excel.

Contabilii trebuie adesea să împărtășească ideile și rapoartele lor cu persoane din afara finanțelor. Bineînțeles, comunicarea puternică și abilitățile interpersonale pot ajuta contabilul să își construiască o carieră de succes.

Salariu

Potrivit Biroului de Statistică al Muncii, salariul mediu pentru un contabil a fost de 70.500 de dolari pe an sau 33.89 de dolari pe oră în 2018. 10% din partea inferioară a câștigat mai puțin de 44.000 de dolari. Pe de altă parte, primii 10% din contabili au câștigat peste 122.000 de dolari pe an.

Persoanele care lucrează pentru companii medii sau mari pot avea, de asemenea, acces la beneficiile angajaților. Aceste beneficii includ deseori planuri de pensionare, asigurări de sănătate de grup și rambursarea pentru îngrijirea copiilor. În plus, multe companii oferă fonduri pentru cheltuieli educaționale care pot îmbunătăți performanța la locul de muncă.

Contabilii care lucrează independent sau în calitate de consultanți pot avea venituri anuale mai mari cu un model de comision sau de taxă. Cu toate acestea, trebuie să renunțe la beneficiile generoase disponibile adesea de la angajatori.