1 mai 2021 10:25

Investment Banking vs. Investment Management: Care este diferența?

Investment Banking vs. Investment Management: O privire de ansamblu

O mulțime de studenți din domeniul finanțelor universitare și masterat în administrarea afacerilor (MBA) studenții iau în considerare urmărirea unei cariere în domeniul investițiilor bancare sau al managementului investițiilor, două domenii extrem de competitive în industria financiară, după obținerea diplomelor. Aceste profesii oferă unele dintre cele mai mari salarii inițiale în domeniu și există o mulțime de spațiu pentru creștere pentru cei care sunt suficient de talentați și ambițioși pentru a obține unul dintre aceste locuri.

Dacă eliminați toate terminologiile din industrie și reduceți aceste locuri de muncă la elementele lor de bază, bancherii de investiții și managerii de investiții (numiți uneori manageri de active sau manageri de fonduri în Marea Britanie) sunt în primul rând responsabili de canalizarea banilor de la investitori către companiile care au nevoie de capital. Unii dintre experții de top din lumea investițiilor pot fi găsiți în aceste poziții.

Gestionarea investițiilor se referă la decizii de investiții și alocarea activelor. Aceasta înseamnă să veniți cu strategii de investiții și să direcționați fonduri către proprietăți, acțiuni sau titluri de creanță în numele clienților. În schimb, bancherii de investiții sunt factori de tranzacție. Ei lucrează ca consultanți și analiști la nivel înalt pentru companiile mari pentru a ajuta la strategiile de strângere de capital.

Chei de luat masa

  • Administratorii de investiții ajută clienții gestionându-și banii. Clienții pot include persoane fizice, instituții de învățământ, companii de asigurări și fonduri de pensii.
  • Managerii de investiții efectuează analize financiare, alocarea portofoliului între obligațiuni și acțiuni, cercetări de capitaluri proprii și recomandări de cumpărare și vânzare de emisiuni.
  • Bancherii de investiții ajută la nevoile de finanțare corporativă, cum ar fi strângerea de fonduri sau capital. Companiile și guvernele angajează bancheri de investiții pentru a facilita fuziunile și achizițiile, precum și IPO-urile și emiterea de noi datorii, cum ar fi oferta de obligațiuni.

Managementul investitiei

Administratorii de investiții îi ajută pe clienți să își atingă obiectivele de investiții, gestionându-și banii. Clienții administratorilor de investiții pot include atât investitori individuali, cât și investitori instituționali, cum ar fi instituțiile de învățământ, companiile de asigurări, fondurile de pensii, planurile de pensii și guvernele. Administratorii de investiții pot lucra cu acțiuni, obligațiuni și mărfuri, inclusiv metale prețioase precum aurul și argintul.

Managerii de investiții pot avea roluri și responsabilități variate, în funcție de firmă, care pot include:

  • Analiza situațiilor financiare
  • Alocarea portofoliului, cum ar fi un amestec adecvat de obligațiuni și acțiuni
  • Cercetează capitalul propriu și recomandări de cumpărare și vânzare
  • Planificare financiară și consiliere
  • Planificarea imobiliară și de pensionare, precum și distribuția activelor

Banca de investitii

Bancherii de investiții ajută la nevoile de finanțare corporativă, cum ar fi strângerea de fonduri sau capital. Companiile și guvernele angajează bancheri de investiții pentru a facilita tranzacțiile financiare complicate, inclusiv:

Activitățile bancare de investiții pot implica cercetări de capital și securitate și efectuarea de cumpărări, vânzări și recomandări. Firmele bancare de investiții sunt, de asemenea, factori de piață, care furnizează lichidități sau conectează cumpărătorii și vânzătorii pentru a „face” piața.

Aproape fiecare bancher de investiții începe ca asociat sau analist și speră să facă suficiente ani pentru a ajunge la un rol de vicepreședinte sau director general.

consideratii speciale

Educație și Abilități

Concurența pentru ambele cariere este notoriu rigidă. Firmele bancare de investiții sunt de obicei interesate doar de candidații care au absolvit școlile superioare și care au lucrat anterior cu jucători corporativi majori. Este practic imposibil să găsești o poziție de asociat bancar de investiții fără un MBA și recomandări puternice de la profesioniști respectați în domeniu. Pozițiile de gestionare a investițiilor nu sunt la fel de aglomerate de solicitanți de top, dar este totuși foarte dificil să pătrunzi în firme majore.

Rețeaua este foarte importantă și uneori contează mai mult decât experiența sau buna-credință academică. Multe firme folosesc stagii ca procese extinse de aplicare; de fapt, unele managementuri de investiții și stagii bancare sunt mai competitive decât pozițiile entry-level pentru poziții de finanțare corporativă sau analist de cercetare.

Diplomele de licență sunt preferate în disciplinele de afaceri, cum ar fi finanțele, economia, contabilitatea sau analiza investițiilor, deși sunt luate în considerare diplome din alte domenii. Unele bănci caută o competență analitică demonstrată în sectoare specifice, cum ar fi asistența medicală sau farmaceutică.

Firmele caută, în general, o combinație puternică dintre următoarele abilități și caracteristici:

  • Abilități puternice de comunicare scrisă și verbală
  • Abilități analitice și de rezolvare a problemelor
  • Independență și responsabilitate demonstrate
  • Sensibilitate și atenție la detalii
  • Abilități de negociere și gestionare a clienților
  • Cunoașterea investițiilor, finanțării corporative și negocierilor de afaceri (expertiză comercială practică)
  • Abilități matematice și tehnice avansate
  • O atitudine ambițioasă, dornică, de realizat

Salariu

Locurile de muncă în domeniul investițiilor bancare și gestionarea investițiilor au salarii și bonusuri atractive. Chiar și cel mai scăzut analist bancar de investiții de la o firmă mai mică se poate aștepta la un salariu în primul an cuprins între 65.000 și 95.000 USD și un bonus de semnare puternic.

Salariul mediu de bază pentru managerii de investiții este de 92.700 USD, cu salarii care pot ajunge la 160.000 USD, potrivit glassdoor.com. Compensația suplimentară este în medie de 14.900 USD, care include comisioane și bonusuri.

Salariul mediu de bază pentru bancherii de investiții este de 114.600 USD, cu salarii care pot ajunge la 180.000 USD, potrivit glassdoor.com. Analiștii bancari de investiții câștigă de obicei 95.000 de dolari, iar angajații noi fac aproape 75.000 de dolari sau mai mult.

Echilibru între viață și profesie

Locurile de muncă de investiții la nivel înalt sunt foarte concentrate în New York, Londra și Tokyo. Chiar dacă există unele dovezi ale schimbărilor geografice pe măsură ce secolul al XXI-lea avansează, este încă probabil că o carieră în domeniul investițiilor bancare sau al gestionării investițiilor înseamnă mutarea într-unul dintre aceste trei centre financiare globale.

Volumul de muncă pentru managerii de investiții variază. Cei angajați de fonduri mutuale sau fonduri speculative funcționează atunci când piața de valori se deschide și se închide. Acesta poate fi un timp relativ scurt dacă firma este activă doar pe o singură piață, dar cei activi în toate cele trei mari burse pot avea foarte neregulate. Firmele de capital privat au în medie zile lucrătoare mult mai lungi, uneori chiar și până la 65 până la 70 de ore pe săptămână.

Bancherii de investiții glumesc uneori că se bucură de un echilibru frumos „muncă-muncă”. Foarte puține cariere necesită la fel de mult timp și energie ca banca de investiții; nu este neobișnuit să lucrezi zile de 12 până la 14 ore timp de șase sau șapte zile pe săptămână. În ciuda salariului ridicat și a prestigiului acordat unui asociat sau analist, mulți se epuizează și suferă fizic și emoțional după câțiva ani de muncă. Aceste roluri sunt destinate persoanelor cu carieră, care ar putea avea puțin timp pentru relaxare în weekend și petrecerea timpului cu familia.

Perspectiva ocupațională

Acestea sunt cariere foarte prestigioase, cu salarii uriașe, astfel încât concurența ar trebui să rămână foarte mare pentru viitorul previzibil. Biroul Muncii al SUA Statistică estimează că locurile de muncă financiare, cum ar fi analiștii, bancherii și managerii de investiții vor avea 11% până la 19%, o creștere de locuri de muncă între 2016 și 2026.

După toate probabilitățile, un potențial bancher sau manager trebuie să decidă de la o firmă la alta. Structurile de plată și volumul de muncă pot varia, iar alegerea poate depinde de specificul rolului și de obiectivele carierei individuale.