1 mai 2021 13:44

Lucrul ca planificator financiar

Lucrul ca planificator financiar, numit și consilier financiar personal, oferă o oportunitate de a lucra direct cu clienții și întreprinderile pentru a naviga principiile fundamentale ale finanțelor personale.

Planificatorii financiari își sfătuiesc clienții cu privire la modul de realizare a obiectivelor lor financiare. Unii planificatori financiari oferă servicii de planificare cuprinzătoare fără a oferi recomandări, în timp ce alții oferă atât servicii de planificare, cât și servicii tranzacționale.

Planificatorii financiari lucrează adesea într-o companie de investiții sau de asigurări mai mare, dar există unii care operează independent. Indiferent de structura serviciului sau de mediul în care activează, toți planificatorii financiari au o descriere similară a postului.

Descrierea postului

Planificatorii financiari lucrează cu persoane fizice, familii și întreprinderi pentru a ajuta acești clienți să înțeleagă circumstanțele lor financiare și cum să își atingă obiectivele financiare pe termen scurt și lung. Clienții furnizează informații financiare relevante în timpul unui interviu inițial, răspunzând la întrebări cu privire la venitul lor anual total, obligațiile datoriei, cheltuielile lunare care nu sunt legate de datorii, investițiile curente, soldurile conturilor de economii, datoriile fiscale și planurile de asigurare. Planificatorii financiari analizează aceste informații și prezintă recomandări realiste și semnificative pe baza situațiilor și obiectivelor financiare ale clienților lor.

Planificatorii financiari discută cu clienții lor multe subiecte de finanțare personală, inclusiv gestionarea datoriilor, obiective și strategii de economisire și bugetarea personală și familială. De asemenea, se discută despre strategiile de investiții, considerațiile de planificare imobiliară, planificarea protecției prin asigurări și tacticile de acumulare și distribuție a pensiilor.

Planificatorii financiari pot furniza informații privind eficiența fiscală, dar de obicei nu se ocupă de declarațiile fiscale. Un planificator financiar care lucrează cu o afacere sau un client instituțional poate analiza și oferi îndrumări pe subiecte precum fluxul de numerar, veniturile proiectate, gestionarea datoriilor sau beneficiile angajaților. Fiecare dintre aceste aspecte joacă un rol în bunăstarea financiară generală a unei persoane sau a unei companii, astfel încât planificatorii financiari pot avea un impact substanțial asupra viitorului financiar al unui client.

Prospectarea, care este procesul de a găsi noi clienți, este o parte substanțială a locului de muncă al unui planificator financiar. Adesea implică crearea de rețele cu alți profesioniști consacrați, cum ar fi contabili publici autorizați (CPA) sau avocați în planificarea imobiliară. Planificatorii financiari pot participa și stabili conexiuni la evenimente sociale sau caritabile. Procesul de prospectare asigură că planificatorii financiari cultivă relațiile cu clienții lor, menținând astfel ratele de păstrare ridicate.

Educatie si antrenament

Calea profesională de planificare financiară nu necesită studii superioare formale, dar este recomandată o diplomă de licență. O diplomă de absolvent, cum ar fi un masterat în administrarea afacerilor (MBA), cu accent pe finanțe sau marketing, se poate dovedi benefică pentru o persoană care dorește să înființeze o firmă de planificare financiară. Cu toate acestea, nu este necesară o diplomă avansată pentru succes.

Planificatorii financiari trebuie să dețină, de asemenea, anumite licențe pentru a oferi consiliere și a implementa tranzacții specifice legate de valori mobiliare sau de asigurări. Licențele de valori mobiliare includ adesea Autoritatea de Reglementare a Industriei Financiare (FINRA) seria 7, care testează cunoștințele despre industria valorilor mobiliare și anumite tranzacții legate de investiții, inclusiv vânzarea de anuități variabile, opțiuni, titluri de stat, obligațiuni municipale și titluri corporative. Poate fi necesară și o licențăFINRA Seria 66, care este examenul Asociației Administratorilor de Valori Nord-Americane (NASAA). Fiecare licență FINRA are cerințe de educație continuă pentru a menține o bună poziție față de organismul de reglementare.

Certificările suplimentare pot ajuta la avansarea unei cariere în planificarea financiară. De exemplu, industria financiară și potențialii clienți dețin calitatea de Planificator Financiar Certificat (CFP) cu respect. O diplomă de licență,un examen intens de șase ore și o educație continuă sunt necesare pentru a obține o desemnare CFP.4

Aptitudini

Planificatorii financiari de succes construiesc rapid relații puternice cu clienții lor. Stabilirea conexiunilor cu ceilalți este necesară atât în ​​rețea, cât și în aspectele de fidelizare a clienților din carieră. În mod similar, clienții trebuie să aibă încredere că planificatorul lor financiar are în vedere interesele lor.

Planificatorii financiari prosperă atunci când au o cunoaștere profundă și o pasiune pentru finanțele personale. Mai mulți factori joacă un rol în crearea și implementarea unui plan financiar, iar un planificator financiar trebuie să fie bine versat în temele financiare. În plus, planificatorii financiari trebuie să poată interpreta în mod semnificativ datele financiare ale clienților lor. Cei mai de succes planificatori financiari pot analiza și reține o cantitate substanțială de informații.

Salariu

Planificatorii financiari din Statele Unite câștigă un salariu de bază mediu de aproximativ 65.800 de dolari, potrivit Glassdoor. Cu toate acestea, majoritatea veniturilor anuale ale unui planificator financiar provin dintr-o combinație de servicii de planificare pe bază de comisioane și comisioane pentru produse, cum ar fi vânzarea de titluri de investiții, anuități, asigurări de viață sau de invaliditate și fonduri mutuale sau fonduri tranzacționate la bursă (ETF). Potrivit Biroului de Statistică al Muncii, începând din mai 2019 (cele mai recente date disponibile), compensația totală pentru un planificator financiar a variat de la aproximativ 43.000 dolari la peste 200.000 dolari.

Un planificator financiar care lucrează pentru o firmă de investiții mai mare sau o companie de asigurări poate câștiga un comision mai mic decât cel care își conduce propria firmă. Cu toate acestea, beneficiile planurilor de partajare a profiturilor, subvențiile asigurărilor de sănătate și rambursarea educației pot compensa plata mai mică a comisioanelor în timp.