1 mai 2021 17:00

Analizatori de fuziuni și achiziții – Profil de carieră

În cadrul fuziunilor și achizițiilor (M&A) are o patină suplimentară de glamour. Acești strategi corporativi studiază industriile și cumpără, vând, divizează, restructurează și combină companiile cu scopul de a obține o creștere și o eficiență mai mari. Analiștii de fuziuni și achiziții susțin aceste tranzacții complexe prin evaluarea portofoliu mai mare.

Descrierea postului

Analiștii de fuziuni și achiziții fac majoritatea lucrărilor preliminare pentru potențiale tranzacții. Aceștia analizează perspectivele industriei colectând informații despre creștere, concurenți șiposibilități de cotă de piață. De asemenea, revizuiesc elementele fundamentale ale companiei și situațiile financiare. Analist va construi apoi un mozaic pentru a ajuta managerii denivel superior să ia decizii privind o afacere.1  Această lucrare se realizează pe mai multe luni, dar în anumite perioade analiștii pot lucra ore foarte lungi – până la 18 ore zile. Este o slujbă extrem de stresantă și de înaltă presiune.

Analiștii la nivel de intrare se pot alătura echipelor de fuziuni și achiziții de la bănci mici sau mijlocii și mari sau firme de investiții. La firmele mai mici, analistul lucrează mână în mână cu directori superiori și poate fi satisfăcător implicarea în mai multe aspecte ale unei înțelegeri. Dezavantajul pentru o firmă mică este că analistul va fi responsabil pentru mai multe cercetări și due diligence într-o afacere. La o bancă mare, analiștii ar putea avea o sarcină de lucru puțin mai mică, deoarece vor fi mai mulți oameni specializați în fiecare sarcină. Probabil că analistul se va specializa și într-o sarcină și va vedea mai puține variații ale sarcinilor. O bancă mare va avea mai multe resurse pentru colectarea de date și informații.

Educatie si antrenament

Un analist entry-level M&A are probabil o experiență anterioară ca analist bancar de investiții, abilități analitice foarte puternice și o diplomă de licență în contabilitate, economie, finanțe sau matematică. Analiștii de succes ar trebui să aibă, de asemenea, cunoștințe de piață la nivel mondial, o bună înțelegere a afacerilor, abilități de rezolvare a problemelor și intuiție de afaceri. Majoritatea analiștilor speră să avanseze pentru a se asocia și apoi pentru director sau director. Locul de muncă de top în domeniu este directorul general sau partenerul. Începând cu nivelul directorului, sarcinile trec de la analizarea și executarea tranzacțiilor la introducerea de tranzacții care fac bani pentru firmă. Analiștii care speră să avanseze la nivelul de regizor ar trebui să aibă abilități excelente de vânzări, precum și abilități puternice interpersonale, de consolidare a relațiilor și de comunicare.

Salariu

De obicei, firmele au o ierarhie a pozițiilor de analist, de la absolvenții de nivel universitar de bază până la analiștii din anii doi și trei. După trei ani, analiștii pot fi promovați la asociați.

În general, salariul mediu pentru un analist de fuziuni și achiziții de bază este de 71.138 dolari – 97.294 dolari. Cu toate acestea, în funcție de locație, angajator și bonusuri, un analist de bază poate câștiga între 57.958 și 107.928 USD.4 La  fel ca în cazul altor analiști de investiții bancare, bonusurile pot cuprinde o parte semnificativă a compensației anuale (deși la nivel de intrare este mult mai mică decât la nivelurile superioare). Pentru analistul entry-level, bonusul mediu poate fi de aproximativ 7%. Analistul experimentat poate vedea un bonus de 14%.

Linia de fund

Analiștii de fuziuni și achiziții sunt bine compensați, dar slujba poate fi solicitantă și poate necesita ore foarte lungi. Analiștii trebuie să aibă abilități financiare și de modelare puternice pentru a intra pe teren, iar avansarea la nivel de director necesită abilități interpersonale și de vânzări puternice.