1 mai 2021 20:03

Manager de proiect: Descrierea postului și salariul mediu

Managementul de proiect se află în centrul majorității operațiunilor zilnice. Managerii de proiect sunt responsabili pentru organizarea echipelor, dezvoltarea planurilor de echipă și facilitarea executării proiectului pentru a atinge obiectivele unei companii. Rolul unui manager de proiect depinde de organizație și de industria acesteia.

Mulți își încep cariera de management la o firmă de consultanță care îi instruiește în metodologia de gestionare a proiectelor, deși unii încep ca parte a unei echipe și își desfășoară activitatea pe scara corporativă. Managerii de proiect de succes acordă atenție detaliilor, au abilități excelente de comunicare și motivație, se bucură să lucreze îndeaproape cu ceilalți și sunt organizați în special.

Responsabilitățile principale ale unui manager de proiect

Responsabilitatea principală a unui manager de proiect este organizarea. Dacă unui proiect i se atribuie un manager, acesta implică în general mai multe elemente care trebuie să se încadreze în loc. Chiar dacă mai multe departamente dintr-o afacere împart responsabilitatea în finalizarea unui proiect, managerul proiectului este responsabil de asigurarea funcționării corespunzătoare a fiecărui plan de departament și se sincronizează cu celelalte pentru a finaliza proiectul la timp. Astfel, managerii de proiect trebuie să țină fiecare sarcină pe drumul cel bun și să vizualizeze proiectul în ansamblu pentru a se asigura că acesta se reuneste corect. Respectarea bugetului și respectarea fiecărui termen limită sunt două responsabilități la fel de importante ale managerului de proiect.

Abilitățile unui manager de proiect

Managerii de proiect trebuie să aibă abilități organizatorice extinse și să poată funcționa în termene stricte. Mulți poartă pălării multiple și sunt responsabili pentru diverse sarcini simultan. În astfel de circumstanțe, este, de asemenea, esențial ca managerii de proiect să aibă abilități extinse de gestionare a timpului. O atenție deosebită la detalii este o altă abilitate esențială, deoarece proiectele implică deseori planuri complexe care nu pot intra în loc fără ca fiecare componentă să fie corectă. În același timp, un manager de proiect trebuie să fie capabil să vizualizeze întregul proiect pentru a se asigura că toate părțile se reunesc în mod corespunzător. Managerii de proiect ar trebui, de asemenea, să fie creativi, deoarece proiectele de multe ori cad de pe cale și întâmpină obstacole. Creativitatea permite unui manager de proiect să contureze un nou curs de acțiune pentru a depăși provocările. Abilitățile de conducere ajută și la punerea în aplicare a unor noi planuri. Managerii de proiect trebuie să fie capabili să comunice eficient, să construiască încredere și să conducă mai multe echipe folosind schițele proiectului ca ghiduri.

Cerințe pentru managerii de proiect

Cea mai rapidă cale către o carieră în managementul de proiect este de a obține cel puțin o diplomă de licență în management. Acest lucru oferă un fundal în domeniile cruciale ale managementului și resurselor umane și consolidează abilitățile cruciale de comunicare. Unele cerințe pentru acest post variază și depind de compania și industria la care se aplică persoana respectivă. Este din ce în ce mai frecvent ca companiile să solicite un masterat pentru funcții de management de proiect, chiar dacă învățământul superior din acest domeniu adaugă doar valorii unui candidat la organizație și le crește salariul. Majoritatea potențialilor manageri de proiect caută, de asemenea, un anumit tip de stagiu în timp ce obțin un master. Experiența din lumea reală ajută la reducerea decalajului dintre studiu și practică, iar anumite abilități pot fi învățate numai prin formare la locul de muncă.

Salariul managerilor de proiect

Salariul mediu pentru managerii de proiect din SUA este de aproximativ 116.000 de dolari, dar această cifră depinde în mare măsură de regiune, de compania managerului, de industria companiei și de nivelul de educație și experiență al managerului. Potrivit Institutului de Management al Proiectelor, salariile managerului de proiect variază între 55.000 și 175.000 de dolari. Majoritatea managerilor de nivel mediu și mediu câștigă între 65.000 și 91.000 de dolari venituri anuale. Desigur, managerii de proiect seniori aduc cele mai mari salarii anuale.

Unele dintre cele mai bine plătite companii includ Aetna, Worley, American Airlines și General Dynamics Information Technology, conform informațiilor salariale raportate pe Indeed.com.

Certificări pentru manageri de proiect

Deși depinde de mărimea și industria companiei, obținerea certificărilor tinde să crească salariul. De exemplu, certificarea Professional Management Project poate veni cu un salariu mediu anual de 120.000 $. Această certificare necesită minimum 35 de ore de cursuri sau aplicații practice și un examen digital sau scris. Alte certificări includ Professional Certified in Management (CPM) și certificarea pe patru niveluri a Asociației Internaționale de Management al Proiectelor (IPMA).4

Organizații pentru manageri de proiect

Managerii de proiect se pot alătura unui număr de organizații. Unele dintre cele mai cunoscute organizații includ American Management Association (AMA), Project Management Institute (PMI) și International Project Management Association (IPMA). Astfel de organizații permit managerilor de proiect de toate nivelurile de calificare și din toate domeniile de expertiză să comunice, să împărtășească și să contribuie la promovarea eficienței și a succesului în domeniu. De asemenea, oferă puncte de vânzare pentru a pune întrebări, a reflecta asupra experiențelor și a depana noi probleme.