1 mai 2021 20:54

Analist venituri: Descrierea postului și salariul mediu

Un analist de venituri este un tip special de contabil care ține evidența veniturilor unei companii și caută modalități de a le îmbunătăți. Această analiză este multiformă. Analistul de venituri urmărește veniturile în timp și determină direcția tendinței. El determină modul în care veniturile unei companii se compară cu concurenții din industrie. Analistul descompune veniturile pe produse și servicii individuale și determină ce bunuri câștigă companiei bani și care nu. El compară veniturile cu cheltuielile pentru fiecare segment de afaceri pentru a determina profitabilitatea relativă a fiecărui segment. Un analist de venituri trebuie să aibă o atenție aproape preternaturală la detalii și să fie extrem de exact cu munca sa.

Chei de luat masa

  • Analiștii de venituri sunt similari cu contabilii.
  • Un analist de venituri este responsabil pentru gestionarea veniturilor unei companii și pentru a ajuta la luarea deciziilor de afaceri pentru a le îmbunătăți.
  • Analiștii de venituri ar trebui să fie confortabili cu matematica.

Analistul veniturilor

Analiștii de venituri sunt responsabili pentru preluarea unor seturi mari de date numerice și extragerea de la acestea a informațiilor valoroase despre veniturile companiei pe care conducerea le poate folosi pentru a lua decizii de afaceri. Cantitatea de specializare pentru un analist de venituri variază de la o poziție la alta, companiile mari angajând adesea analiști mai specializați, iar companiile mai mici angajează mai puțini analiști, dar îi formează pe toată amploarea domeniului.

Unii analiști de venituri adoptă o abordare micro pentru analiza datelor. Cu alte cuvinte, ei trag concluzii din examinarea strictă a datelor companiei. Rapoartele lor sunt minim influențate de forțe externe sau de date economice mai largi. Pentru acest tip de analist al veniturilor, sarcinile comune ale posturilor includ potrivirea veniturilor cu cheltuielile pentru diferite segmente de afaceri; urmărirea veniturilor unui produs sau serviciu al companiei, sau pentru compania în ansamblu, în timp și reprezentarea tendinței; și brainstorming potențiale modalități de a crește veniturile fără a afecta o creștere concomitentă a cheltuielilor.

De exemplu, un analist de venituri însărcinat cu examinarea datelor interne pentru o operațiune de vânzare cu amănuntul ar putea urmări veniturile în timp pentru diferite produse. În plus, el ar putea corela veniturile cu cheltuielile pentru a determina profitabilitatea relativă a fiecărui produs. Dincolo de reducerea numărului și constatarea tendințelor și a marjelor de profit, un analist al veniturilor trebuie să fie, de asemenea, capabil să preia informațiile pe care le-a descoperit și să le formateze în rapoarte financiare ușor de citit și ușor de înțeles. La urma urmei, sunt membrii echipei de conducere a companiei, dintre care mulți nu au o matematică puternică sau un contabil puternic al unui analist de venituri și care se bazează pe date pentru a lua decizii de afaceri. Analistul de venituri oferă informații valoroase derivate din analize cantitative adesea complexe, dar trebuie să le prezinte superiorilor săi într-un mod care să aibă sens pentru un profan.

Alți analiști de venituri încorporează date macro în analizele lor. În afară de datele interne, acești analiști trag concluzii pe baza datelor economice din afara companiei, cum ar fi tendințele industriei, datele concurenților și indicatorii economici. De exemplu, fără a analiza date externe, poate fi ușor să concluzionăm în mod fals că o ușoară tendință descendentă a veniturilor rezultă din gestionarea deficitară sau deciziile greșite de afaceri. O datorie a unui analist de venituri este de a controla factorii externi atunci când examinează datele. Prin urmare, dacă o ușoară scădere a veniturilor coincide cu o scădere și mai mare a indicatorilor economici mai largi, o concluzie alternativă și probabil mai exactă este că managementul merge bine; atenuează pierderile în fața unei economii provocatoare.

Aptitudini

Analiza veniturilor este o slujbă provocatoare, care este extrem de plină de satisfacții pentru cei care posedă setul de competențe adecvat. Un analist de venituri este un tip de contabil. La fel ca toți contabilii, analiștii de venituri ar trebui să fie buni cu cifrele. Pentru majoritatea posturilor din industrie, abilitățile matematice avansate, cum ar fi calculul la nivel înalt, nu sunt necesare. Cu toate acestea, un analist de venituri ar trebui să fie înclinat cantitativ și în niciun fel intimidat de matematică.

Atenția la detalii este primordială pentru un analist de venituri. Slujba presupune lucrul cu seturi mari de date și este ușor de confundat. Chiar și mici greșeli în procesul de analiză pot duce la concluzii greșite, care fac inexacte rapoartele financiare ale unui analist. Acest lucru poate avea ca rezultat conducerea să ia decizii proaste pe baza datelor defecte.

Deși contabilii poartă un stereotip de introversiune și singurătate, abilitățile oamenilor sunt vitale pentru un analist de venituri. Majoritatea lucrează în echipe. În cele din urmă, aceștia se reunesc pentru a-și compila concluziile într-un singur raport unificat, în special la companiile mari unde sunt specializați analiștii de venituri. Mai mult, o cale de carieră comună pentru un analist de venituri este de a începe ca membru al echipei și apoi de a fi promovat la conducerea echipei. Chiar și cu abilități tehnice puternice și abilități numerice, a face acest salt este dificil fără abilități de oameni buni.

Educație necesară

Deși nu există cerințe educaționale rigide pentru analiștii de venituri, majoritatea companiilor care angajează pentru această funcție doresc să obțină cel puțin o diplomă de licență, de preferință în contabilitate, finanțe, economie sau statistici. Pe piața modernă a locurilor de muncă, analiștii de venituri fără studii universitare sunt puțini; absolvirea colegiului ar trebui privită ca o cerință de facto.

Multe companii, în special firmele mari, preferă să angajeze contabili publici autorizați (CPA) pentru poziții de analist de venituri. A deveni CPA necesită ore minime de educație, promovarea unui examen și apoi lucrul sub un CPA existent pentru o perioadă de timp. Pentru a susține examenul, un candidat trebuie să parcurgă mai întâi 150 de ore de studii post-secundare.  Aceasta este mai mult decât o diplomă de licență, dar este doar la o diplomă de master. Firmele angajează adesea analiști de venituri care au absolvit educația necesară, dar care nu au susținut examenul, în caz de urgență, îl finalizează într-o anumită perioadă, de obicei un an, de la data angajării lor. Acești profesioniști sunt cunoscuți drept candidați CPA, deoarece educația lor îi califică să facă pașii pentru a deveni CPA.

Salariu mediu

Analiștii de venituri câștigă în medie 52.000 de dolari pe an. Cineva nou în domeniu se poate aștepta să câștige între 34.000 și 75.000 de dolari. Acolo unde un angajat se încadrează în acest interval depinde de mai mulți factori, inclusiv locația geografică, dimensiunea companiei și performanța individuală. Dincolo de plată, un alt beneficiu pentru această carieră este mobilitatea ascendentă aproape nelimitată. Analiștii de venituri sunt promovați în mod regulat la funcția de manager de venituri, controlor, vicepreședinte și chiar director financiar (CFO). Analiștii de venituri raportează, de asemenea, niveluri ridicate de satisfacție la locul de muncă. Ei tind să lucreze ore rezonabile și să beneficieze de beneficii generoase, cum ar fi acoperirea îngrijirilor medicale și timpul liber plătit.