1 mai 2021 11:01

Ce fac agenții imobiliari comerciali

O comerciale imobiliare de locuri de muncă agent este foarte diferit de cel al unui rezidențiale agent imobiliar. În general, vânzarea sau închirierea de proprietăți comerciale durează mult mai mult, iar agenții imobiliari comerciali trebuie să furnizeze date analitice substanțiale și informații financiare.

Agenții pot lucra singuri, pentru o firmă de servicii imobiliare sau pentru un broker comercial. Majoritatea agenților imobiliari comerciali sunt plătiți pe bază de comision.

Chei de luat masa

  • Vânzările de bunuri imobiliare comerciale pot fi o alegere profitabilă în carieră, având în vedere comisioanele relativ mai mari câștigate pe proprietăți mai mari.
  • În același timp, practica comercială este considerată un teren mai dificil decât vânzarea imobilelor rezidențiale.
  • Agenții comerciali trebuie să fie autorizați și să poată avea un grad ridicat de reziliență și cunoștințe practice ale sectorului – împreună cu bune abilități interpersonale.

Calificări și cerințe

Biroul de Statistică a Muncii (BLS) enumeră o diplomă de liceu sau echivalent ca o cerință de bază pentru agenții imobiliare comerciale, dar cele mai multe sunt absolventi de colegiu, deoarece cele mai multe firme și alte servicii de proprietate comercială necesită un grad.

Colegiile comunitare și cele de patru ani oferă programe de studii imobiliare, leasingul sau vânzarea de proprietăți comerciale fiind un accent sau o specialitate. Dacă nu este o diplomă de specialitate, o pregătire în domeniul imobiliar este aproape esențială. Cursurile care beneficiază cel mai mult de agenții potențiali includ finanțe, statistici, economie și administrarea afacerilor.

În multe cazuri, firmele de brokeraj vor oferi cursuri educaționale, mentorat și formare la locul de muncă. National Association of Realtors oferă, de asemenea, o listă de cursuri benefice specifice de vânzări imobiliare comerciale.

Agenții imobiliari și brokerii trebuie să fie autorizați peste tot în SUA. De obicei, dobândesc această licență după ce au promovat examenele imobiliare administrate de stat. Unele state necesită doar o licență imobiliară de bază, în timp ce altele necesită o licență imobiliară comercială specifică. Agenții imobiliari comerciali potențiali pot obține cerințe specifice statului contactând comisia imobiliară a statului sau departamentul imobiliar.

Aptitudini

Cariera de agent imobiliar comercial nu este pentru toată lumea, deoarece necesită o combinație foarte specifică de competențe. Educația și capacitatea de a lucra rapid cu cifrele și de a analiza datele sunt esențiale. Pozițiile de agent sunt cele mai potrivite multitaskerilor cărora le place să lucreze într-un mediu cu ritm rapid cu o varietate de oameni. Abilitățile interpersonale, dedicarea pentru satisfacția clienților și convingerea sunt toate importante.

Atribuții și responsabilități primare

Deși agenții imobiliari comerciali și rezidențiali împărtășesc unele obligații, diferențele sunt substanțiale, iar practica comercială este de obicei mai solicitantă. Găsirea unei locuințe potrivite și obținerea de dragoste a clienților cu acea casă este, în general, cea mai grea parte a vânzărilor imobiliare rezidențiale, în timp ce vânzările imobiliare comerciale implică mai multe părți și solicită mult mai multe informații.

Un agent imobiliar comercial trebuie să ofere cumpărătorului comercial studii demografice de piață, cercetări de mediu și o analiză financiară semnificativ mai mare.

În plus, clienții comerciali sunt preocupați de zonă, statistici locale și date care implică locația proprietății, precum și demografia companiilor din apropiere și a populației zonei. Majoritatea clienților unui agent sunt afaceri care depind de plasarea firmelor în care populația imediată și apropiată se potrivește cu bunurile pe care le vând sau cu serviciile pe care le furnizează.

O listă de sarcini zilnice pentru un agent imobiliar comercial tipic implică apeluri reci către proprietari și manageri de afaceri, atât pentru a localiza noi potențiale vânzări, cât și pentru a culege informații statistice. De asemenea, agenții cercetează și analizează plățile tipice de leasing pentru alte proprietăți comerciale și complexe de birouri din zonă.

În plus, agenții imobiliari comerciali trebuie să utilizeze tehnici de analiză statistică, inclusiv analiza echilibrului, pentru a ajuta clienții să determine o marjă de siguranță de bază. Alte responsabilități comune includ cercetarea și discutarea costurilor de întreținere a proprietății și a posibilelor renovări, rețeaua cu întreprinderile locale, negocierea între cumpărători și vânzători, supravegherea inspecțiilor imobiliare, aranjarea finanțării și facilitarea tranzacțiilor finale.

Nivel de salarizare

BLS raportează un venit anual mediu cu puțin peste 44.000 de dolari pentru toți agenții imobiliari și 56.790 de dolari pentru brokerii imobiliari cu pregătire superioară, însă statisticile sale sunt, în general, înclinate spre vânzările imobiliare rezidențiale. Majoritatea surselor indică faptul că agenții imobiliari comerciali câștigă undeva la aproximativ 85.000 de dolari anual. Rețineți că aceste cifre variază, deoarece veniturile majorității agenților imobiliari se bazează pe comisioane și zona geografică în care proprietățile lor sunt vândute.

Vânzările la prețuri mai ridicate și afaceri repetate, împreună cu o reputație credibilă, aduc de obicei agenților imobiliari comerciali comisioane mai mari și venituri anuale mai mari. În general, variabilitatea veniturilor poate fi organizată în patru regiuni din Statele Unite: Nord-Est, Vest, Sud și Midwest. Începând cu 2015, venitul mediu anual pentru regiunea de nord-est se încadrează între 80.000 și 100.000 de dolari. Cel mai mic venit din acest domeniu este adus de obicei de agenții din Pennsylvania, în timp ce cel mai mare se găsește în New York.

Pentru regiunea de Vest, agenții imobiliari comerciali din California au înregistrat un venit mediu anual sub puțin 100.000 de dolari, în timp ce agenții din Hawaii au înregistrat aproximativ 65.000 de dolari. Agenții imobiliari comerciali din sud au adus un venit mediu anual de 75.000 de dolari în Louisiana, în timp ce colegii lor din Mississippi s-au bucurat de aproximativ 105.000 de dolari. Agenții din Midwest au adus între 70.000 și 95.000 de dolari pe an, cu cele mai mici venituri din Dakota de Sud și cele mai mari venituri din Illinois.

Perspectiva carierei

BLS indică faptul că locurile de muncă ale agenților imobiliari vor continua să crească cu 6% din 2016 până în 2026, cam la fel de rapid ca media pentru toate ocupațiile. Perspectiva profesiei este dictată în mare măsură de economie. Expansiunea companiei va crește probabil pe măsură ce economia continuă să se întărească, astfel încât vor fi disponibile mai multe poziții pentru potențialii agenți imobiliari comerciali.