1 mai 2021 10:25

Sfaturi despre carieră: investiții bancare sau gestionarea activelor?

Pentru studenții ambițioși, performanți în economie și finanțe, serviciile bancare de investiții și managementul activelor oferă parcursuri lucrative de carieră. Intrarea în oricare dintre aceste câmpuri înseamnă adesea să câștigi mulți bani chiar din școală și conferă, de asemenea, o mare influență. Termenul „stăpân al universului” a fost inventat în anii 1980 pentru a descrie tineri profesioniști bogați în domeniul finanțelor și, în timp ce consecințele din Marea Recesiune au remodelat oarecum percepția publică a Wall Street, rămâne faptul că investițiile bancare, administrarea activelor și domeniile financiare păstrează mult prestigiu, în special în orașele mari, cum ar fi New York.

Deși bancherii de investiții și administratorii de active sunt în cele din urmă roți din aceeași mașină, sarcinile lor de muncă și viața de zi cu zi variază foarte mult, iar cele două cariere răspund tipurilor de personalitate diferite. Cea mai mare diferență este că, în cea mai mare parte, bancherii de investiții operează din partea vânzării, în timp ce administratorii de active sunt din partea cumpărării.

Bancherii de investiții vând produse financiare, iar administratorii de active le cumpără pentru a le gestiona pentru clienții lor. Adesea, cei doi profesioniști se află la capete opuse ale aceleiași tranzacții – un administrator de active, în numele clientului său, achiziționează un produs de investiții de la un bancher de investiții. De obicei, operațiunile bancare de investiții necesită abilități mai mari de vânzări, în timp ce gestionarea activelor necesită abilități cantitative și analitice mai mari. Acestea fiind spuse, cei mai de succes profesioniști din ambele cariere au un amestec bun de ambele trăsături.

Chei de luat masa

  • Banca de investiții și gestionarea activelor sunt ambele cariere financiare potențial profitabile.
  • Bancherii de investiții lucrează cu companii pentru a strânge capital sau pentru a achiziționa companii prin fuziuni și achiziții.
  • Administratorii de active construiesc și întrețin portofolii de investiții pentru persoane și organizații.

Banca de investitii

Banca de investiții este o diviziune specifică a activităților bancare legate de crearea de capital pentru alte companii, guverne și alte entități. Băncile de investiții subscriu noi titluri de creanță și capitaluri proprii pentru toate tipurile de corporații; ajutor la vânzarea valorilor mobiliare; și să faciliteze  fuziunile și achizițiile, reorganizările și tranzacțiile cu brokeri atât pentru instituții, cât și pentru investitori privați. Băncile de investiții oferă, de asemenea, îndrumări emitenților cu privire la emiterea și plasarea acțiunilor. Pozițiile bancare de investiții includ consultanți, analiști bancari, analiști de piață de capital,  asociați de cercetare, specialiști în tranzacționare și mulți alții. Fiecare necesită propria educație și abilități.

Bancherii de investiții ajută la nevoile de finanțare corporativă, cum ar fi strângerea de fonduri sau capital. Companiile și guvernele angajează bancheri de investiții pentru a facilita tranzacțiile financiare complicate, inclusiv:

Activitățile bancare de investiții pot implica cercetări de capital și securitate și efectuarea de cumpărări, vânzări și recomandări. Firmele bancare de investiții sunt, de asemenea, factori de piață, care furnizează lichidități sau conectează cumpărătorii și vânzătorii pentru a „face” piața.

Aproape fiecare bancher de investiții începe ca asociat sau analist și speră să facă suficiente ani pentru a ajunge la un rol de vicepreședinte sau director general.

Gestionarea activelor

Administratorii de active îi ajută pe clienți să își atingă obiectivele de investiții, gestionându-și banii. Clienții administratorilor de investiții pot include atât investitori individuali, cât și investitori instituționali, cum ar fi instituțiile de învățământ, companiile de asigurări, fondurile de pensii, planurile de pensii și guvernele. Administratorii de investiții pot lucra cu acțiuni, obligațiuni și mărfuri, inclusiv metale prețioase precum aurul și argintul. Împreună cu portofoliile individuale cu valoare netă ridicată, administratorii de active gestionează fonduri speculative și planuri de pensii și – pentru a servi mai bine investitorilor mai mici – creează structuri cumulate, cum ar fi fonduri mutuale, fonduri indexate sau fonduri tranzacționate la bursă, pe care le pot gestiona într-un portofoliu unic centralizat.

Managerii de active pot avea roluri și responsabilități variate, în funcție de firmă, care pot include:

  • Analiza situațiilor financiare
  • Alocarea portofoliului, cum ar fi un amestec adecvat de obligațiuni și acțiuni
  • Cercetează capitalul propriu și recomandări de cumpărare și vânzare
  • Planificare financiară și consiliere
  • Planificarea imobiliară și de pensionare, precum și distribuția activelor

Educație necesară

Spre deosebire de medicină, legislație sau contabilitate publică, nici banca de investiții, nici gestionarea activelor nu impun cerințe educaționale rigide, generale. O diplomă avansată este văzută ca un activ în ambele domenii, dar mulți bancheri de investiții de succes și manageri de active își încep cariera doar cu o diplomă de licență. Ocazional, puteți găsi pe cineva care nici nu a terminat facultatea, deși acești oameni sunt excepția, nu regula.

Indiferent dacă intră cu o diplomă avansată sau o diplomă de licență, o mare majoritate a noilor angajări în domeniul investițiilor bancare și al managementului activelor provin de la școli prestigioase, cum ar fi școlile Ivy League, Universitatea din Chicago sau Universitatea Duke. Toate aceste școli servesc drept terenuri de recrutare fertile pentru băncile de investiții și firmele de administrare a activelor. În schimb, universitățile de nivel secund și școlile de petreceri atrag rar aceste tipuri de companii la târgurile lor de locuri de muncă.

În timp ce școlarizarea este flexibilă, licențierea este adesea obligatorie, în funcție de sarcinile de serviciu. Autoritatea deReglementare aIndustriei Financiare (FINRA) cere cineva implicat în vânzarea de valori mobiliare pentru a menține licențe specifice pentru fiecare titlu devaloare. Aceste licențe includ seria 7, seria 63 și seria 3.  Dincolo de aceasta, firmele individuale care angajează pentru fiecare carieră își pot impune propriile cerințe educaționale și de licențiere.

Abilitățile necesare

Bancherii de investiții trebuie să aibă competențe puternice pentru oameni, o etică de muncă neobosită și o dragoste pentru piețe. În timp ce multe dintre marile bănci au lucrat pentru a-și remodela cultura corporativă de la Marea Recesiune, făcând-o mai slabă și mai prietenoasă cu familiile, faptul rămâne bancar de investiții este o carieră solicitantă, cea mai potrivită pentru profesioniștii agresivi și cu energie ridicată.

Deoarece săptămânile de 80 și 90 de ore sunt o normă bancară de investiții, în special în primii ani, noii angajați nu pot fi speriați de munca grea și de orele lungi. Conversațiile telefonice cu un amestec divers de personalități ale clienților sunt constante în aceste ore lungi, astfel încât abilitățile oamenilor buni și capacitatea de a stabili relații și de a vorbi persuasiv sunt o necesitate. Bancherii de investiții au nevoie de o puternică înțelegere cantitativă și o înțelegere profundă și dragoste pentru piețe.

Managerii de active sunt însărcinați mai rar cu vânzarea și mai des cu munca tehnică de gestionare a portofoliilor clienților. Deși abilitățile oamenilor sunt încă importante, deoarece clienții doresc să se simtă confortabil cu persoana care își gestionează banii, mai importantă este o abilitate aproape preternaturală de a urmări piețele și de a identifica oportunități de investiții profitabile. Pentru studenții care excelează în matematică și statistici, dar este posibil să nu aibă abilități de vânzare de elită, gestionarea activelor conferă adesea o potrivire ideală în lumea finanțelor.

Salariu de început

Salariul mediu inițial pentru un bancher de investiții la bănci importante precum Bank of America Merrill Lynch, Citigroup, Wall Street Oasis. Bonusurile, majoritatea bazate pe performanță, aduc frecvent venitul total al unui bancher din primul an la aproximativ 105.000 de dolari. Rețineți că orele necesare pentru a câștiga acești bani sunt de multe ori mai mult decât dublu decât lucrează un angajat tipic de birou, astfel încât salariul unui bancher de investiții defalcat pe oră nu este la fel de mare pe cât cifra anuală o face să pară.

După doi până la trei ani ca analist bancar de investiții, persoana trece la o poziție asociată, care are un salariu mediu anual de 149.000 USD, plus o medie de 77.000 USD în bonusuri (mai puțin pentru primii ani și mai mult pentru al treilea an), înainte de a intra în linie pentru a deveni vicepreședinte și apoi director sau director general, câștigând în cele din urmă câteva sute de mii pe an în salariu și bonusuri. 2

Salariile managerului de active variază în 2020 de la 63.000 dolari la 89.000 dolari, potrivit Glassdoor, pe baza tipului și mărimii activelor administrate (AUM).  Mulți administratori de active se bazează pe taxe; bonusurile pe care le câștigă în plus față de salariile lor de bază reprezintă un procent fix din banii pe care le gestionează și nu variază în funcție de performanța acestor bani. Un manager de active de renume, cu o mulțime de bani în administrare, câștigă câteva sute de mii de dolari pe an.

Echilibru între viață și profesie

Se așteaptă ca bancherii de investiții să acorde prioritate muncii. Acesta nu este un concert de 9 până la 5 de luni până vineri. Angajații care nu se simt confortabil cu săptămânile de 80 de ore rareori durează mult în industrie. Aproape în fiecare sâmbătă se petrece cel puțin parțial la serviciu și nici duminicile nu sunt garantate zilele libere pentru un bancher de investiții. Echilibrul între viața profesională și viața privată este un nume greșit în domeniul investițiilor bancare, deoarece munca este viață.

Managerii de active păstrează ore mai rezonabile. În timp ce orele de lucru exacte ale unei persoane variază în funcție de angajatorul său, săptămânile de 40 până la 50 de ore sunt destul de standard în industrie, fiind necesare lucrări ocazionale de sâmbătă, dar în cele mai multe weekenduri libere. Oricine plasează echilibrul dintre viața profesională și cea privată în partea de sus a listei sale de priorități pentru alegerea unei cariere are o alegere ușoară între aceste două cariere.

Pe care să îl alegeți

Ambele cariere sunt profitabile, prestigioase și selective. A primi o ofertă în oricare dintre domenii înseamnă că ați făcut ceva corect. Care dintre cariere se potrivește mai bine între cele două se reduce la setul de abilități și priorități. Profesioniștii care sunt mai agresivi, au mari abilități de convingere și trăiesc pentru locurile lor de muncă tind să se descurce mai bine în domeniul investițiilor bancare. Cei care sunt mai cerebrali, înclinați cantitativ, afabili, dar nu sunt vânzători naturali și care acordă prioritate unui echilibru sănătos între viața profesională și viața de familie, sunt probabil mai bine în calitate de manageri de active.