1 mai 2021 11:41

Descrierea postului de analist al riscului de credit

Ce face un analist al riscului de credit?

Un domeniu financiar despre care lumea a aflat în timpul analiza riscului de credit, deoarece are implicații pentru fiecare persoană care dorește să cumpere o casă, să obțină un împrumut sau să facă o investiție. Un analist de credit analizează și evaluează istoricul financiar al unei persoane sau al unei companii pentru a determina dacă este un candidat bun pentru un împrumut. Cu alte cuvinte, analiștii de credit determină riscul de neplată pentru bancă sau creditor.

De multe ori, un analist de credit nu oferă doar un răspuns simplu „da sau nu” pentru a stabili dacă o persoană este un candidat bun pentru un împrumut, dar analiza poate duce la un răspuns „da, dar…”. Cineva care caută un împrumut se poate califica pentru împrumut, dar cu condiții specifice, cum ar fi o rată a dobânzii mai mare sau mai mică (în funcție de istoricul de rambursare și garanție sau anumite contingențe la calificarea lor, cum ar fi cererea ca soldurile contului lor bancar să nu scadă sub un anumit nivel. Deoarece există multe variabile implicate în aceste decizii, analiștilor de credit li se cere să aibă un anumit nivel de educație și, pentru aceasta, primesc o compensație proporțională.

Educatie si antrenament

Responsabilitățile unui analist de credit includ evaluarea datelor financiare, cum ar fi bilanțurile și declarațiile de venit pentru a determina nivelul de risc de neplată și pregătirea unui raport atât pentru client, cât și pentru creditor. Această evaluare include calcularea anumitor rapoarte financiare pentru a ajuta creditorul să facă comparații. Aceste responsabilități necesită ca analiștii de credit să primească cel puțin o diplomă de licență, ideal în finanțe, contabilitate, economie sau matematică (în special statistici).  Experiențele de lucru inițiale ale multor analiști de credit sunt în domeniul contabilității, al creanțelor / datoriilor sau al procesării cererilor de împrumut.

Salariu analist risc risc

Analiștii de credit pot lucra într-o varietate de domenii și locații. Mulți lucrează pentru instituții de creditare precum bănci sau companii de asigurări.În plus, există o cerere mare în industria investițiilor, care lucrează pentru un administrator de active sau o firmă de capital privat ca analist de obligațiuni sau pentru agenții de rating precum Moody’s sau Standard & Poor’s, determinând riscul de a investi într-o companie sau țară. Gama de salarii pe care o primesc analiștii de credit reflectă pletora de oportunități. Potrivit Biroului de Statistică a Muncii, salariul anual pentru analiștii de credit este mare și variază între 43.430 USD și 145.840 USD și este dependent de nivelul de experiență, tipul de industrie și locația geografică.

Următorul grafic de la CareerExplorer.com detaliază diferitele salarii pe baza nivelurilor de experiență.  Aceste salarii cresc pentru locuri de muncă în investiții și pentru cele din zonele metropolitane, cum ar fi New York City.

Linia de fund

Analiștii de risc de credit lucrează de obicei într-un mediu presionat în care cercetarea lor duce la o decizie de a acorda un împrumut sau de a face o investiție. Este nevoie de o anumită încredere pentru a avea convingere în analiză și pentru a lua o decizie solidă, iar analiștii sunt compensați în mod corespunzător.