1 mai 2021 19:57

Private Banker: Descrierea postului și salariul mediu

Industria bancară servește o gamă largă de clienți individuali și de afaceri. Băncile și uniunile de credit au un număr de personal diferit pentru a satisface nevoile clienților lor, de la reprezentanții serviciului clienți la consilierii financiari ai bancherilor privați. Aceste instituții angajează bancheri privați pentru a oferi un nivel suplimentar de servicii pentru clienții cu valoare netă ridicată și ultra-înaltă (UHNW).

Asemenea unui consilier financiar, un bancher privat oferă analize aprofundate asupra circumstanțelor financiare ale unei persoane fizice sau ale unei companii și face recomandări bazate pe investiții specifice, planificare imobiliară și obiective caritabile. Bancherii privați sunt de obicei angajați la o instituție financiară mare, în timp ce consilierii financiari sau administratorii de avere servesc în afara mediului bancar. Dar ce este nevoie pentru a deveni bancher privat? Și cât câștigă ei? Acest articol prezintă ceea ce face un bancher privat, educația și abilitățile necesare pentru a deveni unul și salariul mediu pe care îl câștigă cineva în această poziție.

Chei de luat masa

  • Bancherii privați lucrează în instituții financiare și se adresează persoanelor cu valoare netă ridicată și ultra-ridicată.
  • Sarcinile principale includ gestionarea circumstanțelor financiare ale clienților și furnizarea acestora cu recomandări financiare.
  • Majoritatea bancherilor privați au cel puțin o diplomă de licență și sunt autorizați.
  • Bancherii privați ar trebui să aibă o înțelegere excelentă despre industria bancară și bune abilități interpersonale și de comunicare.

Ce fac bancherii privați?

După cum sa menționat mai sus, bancherii privați lucrează în multe părți diferite ale industriei serviciilor financiare. Aceasta include bănci, uniuni de credit, bănci de investiții și firme de administrare a averii. Acestea oferă servicii bancare, de consiliere și investiții clienților ultra bogați.

Bancherii privați sunt de obicei repartizați clienților unei anumite sucursale bancare. Spre deosebire de consilierii financiari, aceștia nu au responsabilitatea prospectării continue. Pentru băncile mai mici sau uniunile de credit, un bancher privat poate efectua apeluri telefonice sau poate contacta persoane sau companii importante pentru a atrage noi clienți cu valoare netă ridicată la instituția financiară. Bancherii privați, în parteneriat cu și susținuți de bancă, pot fi, de asemenea, responsabili de implementarea evenimentelor de apreciere a clienților pentru a asigura un nivel ridicat de păstrare a băncii.

Evaluarea circumstanțelor clienților

Cea mai răspândită parte a slujbei unui bancher privat este de a gestiona circumstanțele financiare ale clienților lor, cu accent pe menținerea unei relații puternice între client și bancă. Bancherii privați încep să gestioneze problemele financiare complexe ale clienților prin evaluarea poziției lor financiare actuale. Această analiză presupune colectarea de informații despre activele totale ale clienților lor, cum ar fi de proprietate și de afaceri interesele, soldurile lor bancare conturi, precum și valoarea tuturor portofoliilor de investiții. Bancherii privați reprezintă un client datorie obligațiile și obiectivele financiare personale.

Făcând recomandări

După culegerea și evaluarea informațiilor despre situația financiară a unui client, un bancher privat face recomandări cu privire la modul de poziționare a investițiilor și a economiilor pentru a atinge obiectivele clientului. Aceste recomandări includ adesea poziții detaliate de portofoliu pentru conturile de investiții ale unui client și alocarea activelor printre certificatele de depozit (CD-uri), conturile de economii convenționale și alte alternative netradiționale destinate păstrării capitalului.

Recomandările din partea bancherilor privați se pot concentra, de asemenea, pe nevoile de planificare imobiliară, cum ar fi constituirea unui trust pentru un soț sau moștenitori sau obținerea unei cantități adecvate de asigurări de viață pentru a-i proteja pe moștenitori de plata impozitelor excesive pe proprietate.

HNWI-urile trebuie adesea să reducă obligațiile fiscale. Ca atare, bancherii privați fac sugestii cu privire la eficiența fiscală în investițiile pe termen scurt și lung și în veniturile obținute. Pentru a compensa unele datorii fiscale, bancherii privați sugerează adesea clienților să ia în considerare beneficiile financiare ale filantropiei. Unii bancheri privați verifică, de asemenea, organizațiile de caritate pentru a se asigura că o donație ar oferi o deducere fiscală.

Educatie si antrenament

Majoritatea instituțiilor financiare solicită bancherilor privați să dețină cel puțin o diplomă de licență. Munca universitară cea mai potrivită pentru o carieră în sectorul bancar privat se concentrează pe contabilitate, finanțe sau afaceri. Deși nu este necesar, o diplomă de marketing poate beneficia și de un bancher privat în cariera sa. Pozițiile în instituțiile financiare cu un număr mare de clienți UHNWI pot necesita un master în finanțe, contabilitate sau afaceri. Instruirea continuă este oferită la locul de muncă, reprezentată în general prin lucrul cu un bancher privat titular sau cu un administrator de avere la instituția financiară.

Deoarece bancherii privați oferă adesea sfaturi detaliate privind portofoliul de investiții al unui client, pozițiile pot necesita anumite licențe ale Autorității de reglementare a industriei financiare (FINRA) sau ale licențelor Asociației Administratorilor de Valori Mobiliare din America de Nord (NASAA). Licențele FINRA necesare în mod obișnuit pentru a oferi sfaturi de investiții și implementarea strategiilor de investiții includ Seria 6 și Seria 7, în timp ce ghidurile de licențiere NASAA pot necesita o licență Seria 63 sau Seria 65.

Fiecare dintre licențele FINRA și NASAA implică finalizarea unui examen controlat, împreună cu cerințele de educație continuă în curs. Aceste și alte denumiri din industrie și certificate profesionale ajută la stabilirea credibilității cu clienții HNWI.

Aptitudini

Bancherii privați trebuie, de asemenea, să poată analiza informațiile financiare pentru a crea și implementa recomandări. De aceea, ar trebui să aibă o înțelegere excelentă a sistemelor bancare și financiare, împreună cu cunoștințe despre practicile de credit și de creditare. De asemenea, ar trebui să fie la curent cu evenimentele actuale, cum ar fi știrile economice și de piață. Chiar dacă în mod normal se ocupă de persoane cu valoare netă ridicată, bancherii privați ar trebui să poată face față tuturor tipurilor de clienți.

Bancherii privați trebuie să poată analiza informațiile financiare pentru a crea și implementa recomandări.

Cea mai mare responsabilitate a unui bancher privat este să mențină relații cu HNWI pentru a se asigura că activele lor rămân la instituția financiară. O persoană care lucrează ca bancher privat trebuie să stabilească rapid o relație cu indivizii și să creeze încredere cu clienții potențiali sau actuali. Acesta este motivul pentru care sunt necesare abilități interpersonale și de comunicare excelente.

Salariu

Compensația unui bancher privat este compusă, de obicei, dintr-un salariu de bază plus comisioane bazate pe o taxă pentru activele administrate (AUM). Potrivit celor mai actuale informații disponibile pe Payscale, bancherii privați la nivel de intrare pot câștiga până la 49.466 USD, inclusiv comisioane și bonusuri. Compensația anuală totală variază de la 39.000 dolari la 126.000 dolari. Site-ul a raportat că salariul mediu anual de bază pentru un bancher privat este de 69.934 dolari, cu alți 39.000 dolari pe an în compensații suplimentare, inclusiv bonusuri și comisioane.

Bancherii privați cu o carte mică de clienți tind să câștige un venit mai mic decât bancherii privați cu o carte de afaceri mare și stabilită. În mod similar, bancherii privați care lucrează în bănci regionale sau uniuni de credit sunt mai puțin susceptibili să se afle la nivelul superior al scalei salariale decât cei care lucrează pentru instituții financiare naționale mai mari.

Biroul de Statistică a Muncii (BLS) include bancheri private cu consilieri financiare personale. Se spune că industria este de așteptat să crească cu 7% între 2018 și 2028. Această creștere este de așteptat să fie mult mai rapidă decât alte ocupații.