1 mai 2021 19:31

Bancheri personali: Descrierea postului și salariul

Bancherii personali lucrează în sucursale bancare cu amănuntul și asistă clienții cu diverse nevoi bancare sau financiare. Astfel de nevoi pot include deschiderea de conturi de verificare și economii, obținerea de credite ipotecare și planificarea pensionării sau planificarea colegiului. În timp ce bancherii de investiții lucrează mai ales cu investitori instituționali, bancherii personali lucrează în primul rând cu oamenii obișnuiți.

Majoritatea clienților lor sunt cetățeni privați ai comunităților în care lucrează bancherii. Banca personală nu plătește, de obicei, la fel de bine ca investițiile bancare și alte cariere din Wall Street, dar oferă un echilibru semnificativ mai bun între viața profesională și viața personală, iar orele sunt mult mai rezonabile. De fapt, termenul „orele bancherilor” a fost inventat pentru a descrie numărul limitat de ore pe care bancherii locali sunt percepuți să-i petreacă la locul de muncă.

Chei de luat masa

  • Bancherii personali lucrează în sucursale bancare cu amănuntul și asistă clienții cu diverse nevoi.
  • A fi un bun bancher personal înseamnă mai puțin despre acreditările educaționale și mai mult despre reputația comunității, capacitatea de rețea și afabilitatea.
  • Sarcinile zilnice ale bancherilor personali includ ajutarea clienților băncii să deschidă noi conturi de verificare și economii și facilitarea altor tranzacții bancare obișnuite.

O bancă tipică de investiții prezintă zeci de absolvenți de Ivy League bine călcați, care stau în spatele terminalelor lor Bloomberg și vorbesc agresiv, vânând ultimele oferte în căștile lor. Stereotipul unui bancher de investiții este un tânăr agresiv, bine educat și înfometat de bani. Majoritatea bancherilor personali sunt tăiați dintr-o altă pânză.

În timp ce o diplomă în afaceri ajută, iar un MBA arată și mai bine în CV-ul unui bancher personal, o mulțime de sucursale ale băncilor locale țin mai puțin de acreditările educaționale decât de reputația comunității, capacitatea de rețea și afabilitatea. Aceste bănci se mândresc cu serviciul din orașul natal și preferă să vadă bancherii din orașul natal întâlnindu-se și întâmpinând clienți noi.

Activitatea bancară personală este o carieră ideală pentru cineva care iubește construirea de relații în comunitatea sa locală, are dragoste pentru piețe și dorește să obțină un venit solid, dar nu este preocupat să se îmbogățească.

Deschiderea conturilor

Poate că datoria cea mai standard de zi cu zi a unui bancher personal este de a ajuta clienții băncii să deschidă noi conturi de verificare și economii. Un bancher personal se ocupă de clienți noi, precum și de clienții existenți care doresc să deschidă un cont nou. Acești bancheri stau la acele birouri mari, în formă de L, care stau lângă hol în majoritatea sucursalelor băncii cu amănuntul. Este treaba unui bancher personal să personalizezi un cont pentru a se potrivi nevoilor clientului.

Bancherul personal oferă, de asemenea, produse auxiliare, cum ar fi protecția pentru descoperiri de cont sau o opțiune de rotunjire, o caracteristică a contului de verificare în care fiecare achiziție de card de debit este rotunjită la următorul dolar, cu schimbarea în exces plasată într-un cont de economii.

Vânzarea de produse de investiții

În timp ce băncile cu amănuntul oferă rareori vehiculele de investiții agresive pe care le găsești pe Wall Street, ele oferă o gamă largă de produse conservatoare care garantează rentabilitatea și sunt adesea asigurate de Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC). Aceste produse includ CD-uri,conturi de piață monetară și conturi de pensionare, cum ar fi conturile de pensionare tradiționale și Roth (IRA).

Unii clienți știu exact cum vor să își investească banii, în timp ce alții au nevoie de niște îndrumări pentru a face alegerea corectă. Cu toate acestea, alții nu au nicio idee, caz în care este treaba bancherului personal să constate nevoile și obiectivele clientului, apoi să ofere soluția adecvată.

Vânzarea împrumuturilor

La unele bănci, bancherii personali sunt autorizați să vândă ipoteci și alte împrumuturi. Alte bănci angajează specialiști ipotecare separați, iar bancherul personal pur și simplu triază clientul și îl trimite la expertul financiar atunci când este necesar. De regulă, cu cât banca este mai mică, cu atât mai multe pălării poartă fiecare bancher. Bancherii personali din băncile comunitare din orașele mici pot face totul, de la planificarea financiară până la operațiunile bancare ipotecare.

În majoritatea cazurilor, un bancher personal are acces doar la produsele de împrumut ale băncii sale, spre deosebire de un broker ipotecar, care își poate plasa clienții cu zeci de bănci și creditori. Acest lucru îl pune pe bancherul personal într-o oarecare măsură în dezavantaj, deși mulți clienți ipotecari sunt încântați să accepte aceste limitări pentru a face față unui bancher local pe care îl cunosc și în care au încredere.

Pensionarea și planificarea colegiului

Bancherii personali îi ajută pe clienți să își finanțeze pensionarea și educația copiilor lor. Vind IRA Roth, IRA tradiționale și anuități pentru planificarea pensionării. Pentru economiile la facultate, bancherii personali oferă obligațiuni de economisire și popularul plan 529, care este un cont de educație amânat de impozite.

În decembrie 2019, președintele Donald Trump a semnat legea legii „Stabilirea fiecărei comunități pentru îmbunătățirea pensionării” (SECURE). Noua lege permite fondurilor din conturile de învățământ superior să plătească pentru programele de ucenicie aprobate de Departamentul Muncii din SUA și permite deținătorilor de planuri să folosească până la 10.000 USD pentru a achita împrumuturile studențești.

Încă o dată, un bancher personal trebuie adesea să își asume un rol consultativ pentru a îndeplini cu succes această parte a muncii sale. Terminologia bancară este o limbă străină pentru unii clienți, așa că depinde de bancherul personal să-l ajute să înțeleagă și să se simtă încrezător cu privire la locul în care sunt plasați banii săi.

Aptitudini

Capacitatea de a crea și menține relații puternice în cadrul comunității este de departe cea mai importantă abilitate pentru un bancher personal. Produsele financiare în sine nu sunt deosebit de complexe și nu necesită un MBA sau abilități matematice preternaturale pentru a înțelege. Nu este vorba de activități bancare de investiții, unde termenii ezoterici, cum ar fi swap-ul ratei dobânzii, swap-ul implicit al creditului și obligația colateralizată, apar adesea în conversațiile cu clienții. Majoritatea produselor bancare personale sunt simple, dar bancherul personal trebuie să facă clientul suficient de confortabil pentru a dori să le cumpere cu el.

Cerințele educaționale variază de la o bancă la alta. Spre deosebire de drept sau medicină, industria necesită doar o diplomă de liceu. Pentru cei din facultate care iau în considerare activitățile bancare personale, calea de urmat este o diplomă în afaceri, în special cu o concentrare în economie sau finanțe.

Plata și orele

Bancherii personali fac salarii pentru pietoni, în special în comparație cu verii lor de investiții bancare. Salariul de bază mediu anual este de 37.000 de dolari, potrivit Glassdoor.  Structura salarială a fiecărei bănci este puțin diferită, dar aproape toate oferă o combinație de bonusuri și comisioane.

Aceste stimulente suplimentare înseamnă că rețelele productive și căutările clienților se corelează direct cu salariul unui bancher. Un bancher personal motivat poate face mai mult de 50.000 USD în compensație totală în primul său an și mai mult decât atât, după ce a stabilit o bază largă de clienți. Cu toate acestea, veniturile cu șase cifre de pe Wall Street scapă de obicei bancherilor personali.

Marele avantaj pe care îl au bancherii personali asupra mulțimii de pe Wall Street este de câteva ore. Uită-te la orele de funcționare afișate pe ușă la orice bancă locală. De obicei, acestea sunt destul de restrictive, cum ar fi de la 9:00 la 17:00 în timpul săptămânii. Oamenii care doresc să câștige un trai decent în timp ce acordă prioritate timpului în familie ar trebui să ia în considerare o carieră în domeniul bancar personal.